Nihayet “Kış geliyor”

Uzun yıllar sürdürdüğüm Game of Thrones izlememe inadımı nihayet kırdım.

Mustafa Emre ÖZGEN

Geçtiğimiz günlere kadar “geek aleminde”ki süper gücüm bir bölüm olsun Game of Thrones izlememiş olmamdı.

Yıllardır bir şekilde ilgimi çekmeyen dizi hakkında aslında pek çok spoiler yedim zaman içinde. Mesela Hodor’un olayını, bazı önemli karakterlerin öleceğini ve tabii ki yumurtalardan (en azından birinden) ejderha çıkacağını, hatta o ejderhanın bir ak gezene dönüşeceğini filan hep gördüm.

Böyle önemli bir yapımı izlememek övünülecek bir şey değil. Aslına bakarsanız delicesine izlemek de öyle önemli bir şey değil benim için. Tüm bölümlerini ve son sezonunu izlemek üzere diziye başlayan ben, aslında uzun süredir dizi hakkındaki konuların dışında kaldığımdan, biraz da fikir sahibi olmak için izlemeye başladım.

CİNSELLİK AŞIRI MI?

Diziye başlamadan önce iki çekincem vardı;

Birincisi cinsellik içerek sahnelerin zaman zaman teşhir boyutuna ulaştığını düşünüyordum. Cinselliğin sinema ve televizyonda yer almasına karşı çıkacak kadar tutucu bir düşünceye sahip değilim ama bu kadar pat pat sahnelerin de pek hoşuma gittiğini söyleyemem. İzlediğim ilk beş bölümde mutlaka birer çift kadın memesi, birkaç saniyelik ilişki sahnesi vardı. Neyse, olsun.

İkincisi fantastik dünyaları kendi ilgi alanım açısından çekici bulmuyorum. Hep kıyılarından köşelerinden baktım. Şu sıralar, belki Amerikan çizgi romanına doymuş olmamdan dolayı, biraz da farklı alanlara açılmaya karar verdim diyebilirim.

ÇOK İYİ BAŞLADI AMA…

İlk bölümlere ilişkin yorumlarımı sorarsanız, evet heyecanlı. Ortaya koyduğu dünya, halklar, gerçekçi savaş sahneleri, görsel bir şölen. Ama açıkçası Daredevil’den, Jessica Jones’tan, Luke Cage’den ya da Heroes’in ilk sezonundan aldığım tadı Game of Thrones’tan aldığımı söyleyemem.

İzlemeye devam.

BİR ANI

2016 yılı, Aralık ayında, Gölge e-Dergi’nin buluşması için Gemlik’ten Kadıköy’e gelmiştim. Metrodan yukarı çıkacakken sonradan adının Asya Yakası olduğunu öğrendiğim bir grup, keman ve gitar ile muhteşem bir şekilde Game of Thrones temasını yorumluyordu. Youtube’da pek çok yorumu var. Özellikle metal yorumları tavsiye ederim.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın