Power Man & Iron Fist

Şu sıralar önce “Jessica Jones” arkasından da “Luke Cage” dizileriyle Luke Cage’in ismini sıkça duymaya başlasak da, bu ilginç karakterin aslında geçmişi çok daha eskilere dayanır.

Yakında çıkacağı bildirilen “Iron Fist” dizisi de , tahminen Luke Cage ile eskiden partner olduğu için ara sıra Luke Cage’i konuk oyuncu olarak misafir edecektir. Peki kimdir bu Luke Cage ? Iron Fist dizisi nedir ?

Bazı okuyucular ,  son zamanlarda yaşanan bu çizgi roman’dan diziye dönüşme furyasından oldukça memnunlar. Fakat özellikle “Luke Cage” ve “Iron Fist” dizilerinin bendeki yeri ve anlamı çok ayrı. Bunun esas sebebi şu .

Ben Luke Cage ( yani eski ismiyle Power Man ) ve Iron Fist’i çok eskiden beri takip ederim. 80’li yıllarda “B” yayınlarının çıkarttığı Örümcek Adam çizgi romanlarında ara sıra Power Man ve Iron Fist Örümcek Adam’a yardım ederlerdi . Bu iki karakter bana çok ilginç gelirdi ve onların başka maceralarını etrafta aramaya başlamıştım.  O zamanlar İzmir’de ailesi Nato’da çalışan Amerika’lı çocuklar sahaflara gidip ellerindeki orijinal çizgi romanları takas ederlerdi . Ben de o sahaflara gire çıka “Power Man & Iron Fist”adlı çizgi romanla tanıştım ve toplamaya başladım. 80’li yıllarda Türkiye’de özellikle moda olan “Karate” çılgınlığı sayesinde , savunma sanatları yapan bir Süper Kahraman bulmak beni aşırı mutlu etmişti. Partneri Power Man ise çizgi romana çok ayrı bir hava katardı.

Bu kadar nostalji yeter. Şimdi ana konumuza dönelim.

Aslında eski adıyla Power Man, yeni adıyla Luke Cage ile Iron Fist, yayın hayatlarına farklı şekillerde ama aynı menatliteden yola çıkarak başladılar.

Luke Cage 1972 yılında, etrafta çok fazla “Blaxplotation” filmlerinin dolaştığı bir zamanda basıldı. Arkasında yatan fikir çok basitti. Madem etrafta zencilerle ilgili filmleri izleyen bir kitle vardı, o zaman zencilerle ilgili bir çizgi romanı okuyacak bir kitle de bulunurdu. Luke Cage, eski bir mahkumdu ve cezasının bir kısmını azaltmak için bir deneye gönüllü olarak katılmıştı. Deney ters gitmiş ve Cage deney sonunda oldukça kuvvetli bir hale dönüşmüştü, derisi de kurşun geçirmez hale gelmişti. Yeni bulduğu güçlerle Cage , kiralık bir kahraman olarak hayatını kazanmaya başladı. Çizgi roman ilk basıldığında bunu yansıtıyordu, “Luke Cage : Kiralık Kahraman” 17. Sayıdan sonra ismi “Luke Cage : Power Man” olarak değişti. Ama nedense “Power Man” ismi hiç bir zaman ona tam olarak uymadı. Bu yüzden bu ismi neredeyse hiç kullanmadı ve ilk 90’lı yıllardaki mini serilerdeki yaşadığı geri dönüşte , şimdilerde ise Avengers’daki görevinde hep soyadıyla “Cage”  anıldı . Luke Cage ,kendi çizgi romanına sahip olan ilk zenci karakter özelliğini taşır. Çizgi romanları , o zamanki çizgi romanlara göre oldukça farklıdır. Maceraları daha arka sokaklarda, tehlikeli mahallelerde, ışıltılı yerlerden uzakta karanlık alt kültürde geçer.( Dip Not: Büyük bir çizgi roman hayranı olan Nicholas Cage, soyadını Luke Cage’den almıştır. Esas soyadı Copolla’dır ve Francis Ford Copolla’nın yeğenidir )

Iron Fist ise 2 sene sonra 1974 sonra yayın hayatına atılmıştır. Yine 70’li yıllardaki “Kung Fu” çılgınlığını gören Marvel , bundan yararlanmaya çalışarak bir çizgi roman çıkartmaya karar verir. İlk çıkardıkları kahraman “Kung Fu ustası Shang-Chi” olur. Fakat Iron Fist’in yaratıcısı bir Kung Fu filminde “Demir Yumruk Seremonisi” adlı töreni görür ve oradan esinlenerek Iron Fist’i yaratır. İlk başta Marvel Premier’de yer alan Iron Fist, 1975 yılında kendi çizgi romanına kavuşur ve 1977 yılına kadar bu devam eder. Iron Fist, ya da sivil hayattaki adıyla Daniel “Danny” Rand , zengin bir işadamının oğludur. Gençlik yıllarını gizli şehir Kun-Lun’da Kung Fu sanatını öğrenerek geçirmiştir ve eğitiminin sonunda ölümsüz ejderha Shou-Lao’yu yenerek “Iron Fist” olmaya hak kazanmıştır.  Iron Fist Kun-Lun’dan ayrılıp New York’a gelir ve babasını öldüren adamı öldürmek için bir “intikam yolu”na girer.

70’li yılların sonuna doğru hem “Kung Fu” hem de “Blaxplotation” çılgınlığı sona ermişti. Iron Fist oldukça düşen satış rakamları yüzünden iptal edilmek üzereydi.  Bunun üzerine editörler bir araya geldiler ve Iron Fist’i , satış rakamları oldukça düşmüş başka bir kahramanla birleştirmeye karar verdiler.  Iron Fist , Power Man’ın 3 sayı süren bir hikayesinde Luke Cage’e yardım etti ve 50. Sayıda onunla bir takım oluşturmaya karar verdiler.51. sayıdan itibaren Power Man ve Iron Fist beraber maceralara atılmaya başladılar. Çizgi Romanın başlığının Power Man ve Iron Fist olarak değişmesi ise ancak 67. Sayıda oldu.

Luke Cage ve Danny Rand, eşine az rastlanır bir “zıtlar” takımı oluşturdular. Cage alt kültür Harlem çocuğuydu, Rand ise zengindi. Cage zenciydi, Rand ise sarışın ve mavi gözlü. Cage genelde güç kullanarak problemleri çözüyordu, Rand ise zihniyle. Cage ham bir kuvvetti, Rand ise disipline edilmiş bir savaş makinesi.  Kısacası iki tane farklı karakteri bir araya getirmek isteseler daha iyi bir iş çıkartamazlardı. Ama enteresan bir şekilde formül işe yaradı. Iron Fist’in yumuşak başlılığı, Power Man’in öfkesini yatıştırmada çok başarılı oldu ve ikili oldukça iyi iş çıkartmaya başiladı. Karakterler yine “Kiralık Kahraman” olarak çalışmaya devam ettiler ve bu dünyaya çok farklı bakan iki kahramandan oldukça ilginç hikayeler çıktı. Özellikle uzun bir süre yazarlığı üstlenen Jo Duffy , konuyu biraz daha mizahi ve karakter ağırlıklı sürdürmeye çalışınca o zamanki okuyucuların çok alışık olmadığı az dövüş-çok konuş tarzı senaryolar ortaya çıktı. Danny Rand’in ; Misty Knight adlı zenci bir dedektif ile birlikte olması da çizgi  romanlarda yaşanan ilk “ırklar-arası” ilişkilerden biriydi.

Ne yazık kibu ikili belli bir kült hayran kitlesine ulaşmayı başarsa da , istenilen satış rakamlarına bir türlü ulaşamadılar. Eninde sonunda Power Man & Iron Fist bir Marvel çizgi romanıydı ve çok satmalıydı. Bunun üzerine editörler bu çizgiromanı bitirmeye ve yayından kaldırmaya karar verdiler. Ve o ana kadar verilebilecek en büyük hatayı yaptılar. Çizgi romanı tamamen keskin hatlarla bitirmek için Iron Fist’i öldürdüler !!!

Sonuç tam bir fiyasko oldu. Bir sürü protesto mektubu editörlerin masalarını doldurdu, çzigi roman etkinliklerinde editörler bu kararlarından dolayı yuhalandılar ve bazı hayranların saldırılarına bile maruz kaldılar. Bunun en büyük sebebi aslında Iron Fist’in öldürülmesi değildi. Az da olsa çizgi romanlarda ana karakterler öldürülür. Fakat bu gibi hamleler genelde çok önemli bir olayı noktalamak ya da başka bir olayı tetiklemek için yapılır. Iron Fist’in ölümü tamamen manasız ve anlamsızdı. Daha sonra o sayıyı yazan Jim Owsley de bu konuda gelen eleştirilere karşı cevap verse de , Iron Fist’in ölümünün tamamen anlamsız olduğunu kabul etmiştir.

Cage uzun bir süre Kiralık Kahraman kariyerine devam etti. Önce mini serilerde çıkarak kendini unutturmadı.  Bazı çizgi romanlarda konuk olarak oynadı. Sonra “Alias” adlı çizgi romanda Jessica Jones ile bir ilişkiye girdi ve onunla evlenerek ondan bir çocuk sahibi oldu. Arkasından Avengers grubuna katıldı ve Avengers grubuna farklı bir yön verdi. “Civil War”  hikayesinde çok önemli bir rol oynadı. Hala da oldukça popüler bir karakterdir ki, şu anda dizisi oynamaktadır.

Iron Fist’in 5 sene sonra aslında ölmediği ortaya çıktı. Fakat o Cage’e göre biraz daha karanlıkta kaldı. Daha küçük mini serilerde oynadı ve çok fazla göz önüne çıkmadı. Fakat son yıllarda bu karakterde tekrardan popülerlik kazanmaya başladı ve kendi çizgi romanında oynamaya başladı.

Cage ve Fist , hiç bir zaman “esas oğlan” olmadılar. Şu anda popüler olmuş olsalar bile, bir Örümcek Adam ya da Kaptan Amerika değiller. Ama belki onların hikayelerini bu kadar çekici yapan özellikte budur. Ve şu anda ne kadar güzel ve özenli bir dille hikayeleri yazılsa da , 70-80’li yıllarda çıkan “Power Man& Iron Fist” çizgi romanlarındaki naifliği, sadeliği ve güzelliği aramıyor değiliz. Artık bir klasik sahne haline gelen Power Man ( üstü başı yırtık bir sarı gömlek içinde) ve Iron Fist’i  birbirleriyle konuşup Harlem’de yürürken göremiyoruz. Power Man ‘ın içine giydiği kevlar yeleği saklamak için üstüne giydiği kürkü göremiyoruz. Iron Fist artık göğsü açık ve dövmesi yarım gözüken o meşhur kostümünü giymiyor. Bu artık klasikleşen sahneleri yeni nesil tadına varamayacaktır ama benle aynı yaş grubundakilerin bu sahneleri hatırlayıp az da olsa gülümseteceğine eminim.

Power Man & Iron Fist’i nasıl bulabilirim diye merak ediyorsanız , işiniz oldukça kolay. Marvel Essentials bununla ilgili 4 tane cilt yayınladı. Her Essentials’da olduğu gibi bunlar da siyah Beyaz ve 2. Kalite kağısa basıldı ama işin gerçeği ben bu basımı daha çok beğendim.

Birincisi o zamanın renklendirme teknikleri şimdikilerle kıyaslayınca oldukça ilkeldi. Ve genelde baskıdan dolayı çıkan çizgi romanlarda renkler kendi içlerinde karışık ve mat renkte çıkarlardı. Fakat Essentials’ ler rengi ortadan kaldırınca , altından inci gibi siyah beyaz çizimler olduğu ortaya çıktı. Gerçekten de sadece çini olarak çıkan çizgiler kesinlikle renkli çıkanlardan çok daha iyi gözüküyor ve insan çizimlerin de keyfine varabiliyor.

İkinci olarak ta bu iş çok daha ucuza mal olduğu için bizlere de çok daha az para vermemize sebep oluyor. Gerçekten de renklisine verebileceğimiz paranın dörtte birine sahip olabilirsiniz ve sonuçtan kesinlikle memnun kalacağınıza da eminim. Arayanlara duyrulur.

Dip Not : 2016 yılında Power Man & Iron Fist tekrardan yayınlanmaya başlamıştır.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın